خرید آنلاین فایل{دانلود تحقیق آبهای زیر زمینی}

دانلود تحقیق آبهای زیر زمینی|40273089|xsj|آبهای زیر زمینی ,آب شناسی زیر زمینی,ژئوهیدرولوژی,استفاده از آبهای زیر زمینی ,منابع آب سطحی
در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با دانلود تحقیق آبهای زیر زمینی

كلیات

علمی كه به مطالعه منابع آب موجود در زیر زمین می پردازد، «هیدروژئولوژی» (زمین شناسی آب) یا «ژئوهیدرولوژی»(آب شناسی زیر زمینی) خوانده می شود. در این علم به طور كلی مسائلی مثل محل پیدایش ، توزیع ، خواص و چگونگی حركت آبهای زیر زمینی مورد بررسی قرار می گیرد. البته اصطلاح هیدروژئولوژی توسط برخی از مؤلفین به معنای دیگر نیز به كار رفته است، مثلاً گاهی آن را شاخه ای از دانش زمین شناسی می دانند كه تنها به مطالعه تغییرات زمین توسط آب و پدیده های وابسته به آن می پردازد. ولی امروز غالباً هیدروژئولوژی به كار می رود ، منتها بر روی جنبه های زمین شناسی این علم و رابطة آبهای زیرزمینی با محیط زمین شناسی تأكید بیشتری دارد. در حالی كه در ژئوهیدرولوژی جنبه های آب شناسی این علم (خصوصیات جریان سیال) بیشتر مورد توجه است.

اهمیت استفاده از آبهای زیر زمینی

آب زیر زمینی یكی از مهمترین منابع تامین آب شیرین مورد نیاز انسان است. آب زیر زمینی ، بعد از یخچالها و یخ پهنه ها، بزرگترین ذخیره آب شیرین زمین را تشكل می دهد. امروزه بهره برداری از منابع آب زیر زمینی ، برای مصارفی چون كشاورزی ، صنعت و شرب ، توسعه زیادی پیدا كرده است. در مناطق خشك و دور از رودخانه ها و دریاچه های آب شیرین ، غالباً تنها تامین آب برای مصارف مختلف استفاده از منابع آب زیرزمینی است. حتی در نقاطی كه آبهای سطحی به قدر كافی موجود باشد ، ممكن است آبهای زیر زمینی ترجیح داده شود. استفاده از آب زیر زمینی ، با وججود آن كه استخراج آن معمولاً گرانتر از برداشت آب از رودخانه هاست و نمكهای محلول در آن به طور كلی بیش از رودخانه هاست، به دلایل زیر بیشتر مورد توجه است:

استفاده از آبهای زیر زمینی در كشور ما، كه فاقد منابع آب سطحی فراروان است، از دیر باز رواج بسیار داشته است. امروزه نیز بخش مهمی از آبهای مورد نیاز ، بخصوص در كشاورزی و برای مصارف شهری ، از منابع زیر زمینی تأمین می شود. در حال حاضر در سطح كشور سالانه حدود 49 میلیارد متر مكعب آب از منابع زیر زمینی برداشت می شود (جدول 1-1 ) این رقم بخش بزرگی از كل آبهای مصرفی در كشور ما را تشكیل می دهد. مقایسه این رقم با حجم جریانهای سطحی ، اهمیت استفاده از آبهای زیر زمینی را رد ایران نشان می دهد. بنا به آمار موجود حجم تقریبی جریانهای سطحی در حوضه های آبریز كشور به طور متوسط سالانه حدود 68 میلیار متر مكعب است، كه تمام این آب نیز توسط سدهای مخزنی مهار نشده و بخشی از آن بخصوص در ماههایی از سال كه نیاز كمتری به آب وجود دارد هدر می رود.

مطالب دیگر:
تحقیق درباره طـراحی اجــزاء مــاشیــنتحقیق درباره طراحي و تدوين نظام آموزشيتحقیق درباره طراحي واسط كاربرپاورپوینت روش های ساخت و تولید صنعتی سازه های فضاکاریتحقیق درباره طرح او هلشتاين 100 رأسي تحقیق درباره طرح استفاده فراگير از سيستم عامل لينوکس در کشورتحقیق درباره طهارتتحقیق درباره عبادت و پرستشتحقیق درباره عدالت كيفري و قصاص تحقیق درباره عشق در بازارتحقیق درباره عكسبرداري پرترهتحقیق درباره عوامل دين گريزي و گرايش جوانان به فرهنگ غربتحقیق درباره علل انحطاط علمي مسلمينتحقیق درباره علم و فرهنگتحقیق درباره ساواکتحقیق درباره عملکرد سد های بزرگ تقویت شده وتقویت نشده پاورپوینت در مورد اورژانسهای محیطیتحقیق درباره عمليات حرارتيپاورپوینت در مورد سلامت روانتحقیق درباره عنوان قرآن اصلاح الگوي مصرف پرچمدار پاورپوینت در مورد هدف هاي توسعه هزارهتحقیق درباره عوارض بازيهاي ويدييتحقیق درباره غدير خمپاورپوینت در مورد تحلیل کسب و کارتحقیق درباره غنچه هاي ملكوتي